А може спробувати тишу? Типи вітрил, для якого вітру і ходу вони призначені
Рідко, коли людині не хочеться урізноманітнити рутину. Якщо моторні катери трохи набридли й захотілося яхтової романтики, завжди можна змінити шум мотора на легкий шелест вітру. Романтичну мелодійність атмосфери доповнять постукування лебідок, скрип румпеля і скрегіт шкотів. Хіба може бути щось прекрасніше, ніж повний курс і наповнені вітром вітрила?
До речі, про вітрила. Вони бувають різні і призначаються для різного ходу, у різних умовах і напрямках. Прямі та косі, гафельні, рейкові, бермудські, шпрінтові, латинські… Величезне різноманіття, і не дивно, адже історія вітрильного судноплавства нараховує вже три тисячоліття. Але сьогодні поговоримо про вітрильне озброєння на яхтах під назвою бермудський шлюп — це найпоширеніший тип сучасних вітрильних човнів, який найчастіше використовується та здається в чартер.
Бермудський шлюп — є однощогловою яхтою з трикутним гротом і стандартним набором передніх вітрил. Це може бути стаксель, клівер, спінакер або геннакер.
Швидкий хід забезпечить правильно підібрана площа вітрил, а вона вже залежить від призначення човна, у якій акваторії передбачається прогулянка, водотоннажності яхти та її конструкторські особливості (наприклад, з якого матеріалу зроблений корпус, чи є фальшборт тощо).
Грот
Це вітрило є основним і належить до Бермудському типу, тому що має трикутну форму. Як і будь-який трикутник має три кути — фаловий кут (кріпиться до топу щогли), задній (шкотовий) кут і передній (галсовий) кут. Передня шкаторина цього вітрила розтягується уздовж щогли, нижня — уздовж гика. У вітрилах встановлені лати — додаткові ребра жорсткості — для надання йому більш ефективної форми крила, і всілякі люверси для закладу додаткових кінцівок. Цей вітрило потрібен для ходіння в будь-якому напрямку, головне, стежити за відтягненням відтяжки гику під час зміни курсу. Одна з переваг цього вітрила, якщо правильно його налаштувати, ним може управляти всього одна людина.
Раніше, якщо вітер посилювався, то грот міняли на вітрило меншого розміру. Сьогодні ж існують сучасні системи рифлення — зменшення площі вітрил. З допомогою спеціальної мотузки парус опускається й підтягується його низ, площа зменшується, а разом із нею зменшуються й навантаження зі штурвалів і тиск на вітрило. Коли сильно дме, рифленням краще не нехтувати.
Стаксель
Стаксель також має трикутну форму і є переднім вітрилом, що кріпиться до штагу яхти передньою шкаториною. Використовується для ходіння на курсі бейдевінд і галфінд (коли вітер дме проти руху яхти). Є кілька типів стакселів, які, в залежності від форми й розмірів, використовуються в різних погодних умовах. У більш сильний вітер зазвичай встановлюють стаксель меншої площі — штормовий стаксель. Це найменше вітрило, він займає всього 20 % простору між штагом і щоглою й забезпечує необхідну керованість при мінімальному навантаженні на щоглу й кермо.
Генуя
Генуя — це стаксель великого розміру, нижня частина його задньої шкаторини й нижній кут зазвичай доходять до щогли або, навіть, заходять за неї. Використовується у слабкий вітер на курсах бейдевінд і галфінд. Під час тривалих круїзних прогулянках рекомендується мати три генуї, які мають нумерацію 1,2,3 і змінюються в залежності від посилення або ослаблення вітру.
Є додаткові вітрила, які встановлюються або окремо, або як додаткові до наявних вітрил, і використовуються тільки на попутних курсах, коли вітер приходить із корми. Вони називаються спінакер і геннакер.
Спінакер
Спінакер — найбільший парус із легкого й шелесткого матеріалу округлої форми. Він використовується на попутних курсах від фордевинда до бакштаг і галфінда. Парус піднімається за фаловиий кут, який кріпиться до щогли, і тримається водночас спеціальною реєю, яка змінює положення разом із вітрилом на поворотах. Управляється з допомогою відтяжок та брасів. Стаксель за такої умови зазвичай забирається. Його управління вимагає багато одночасних дій, тому поодинці з ним впоратися вкрай важко, потрібна злагоджена робота екіпажу.
Геннакер
Геннакер — щось середнє між спінакером і стакселем. Це косий парус, що має високий шкотовий кут. За площею він менше спінакера, але більше генуї, і використовується для ходіння на різних курсах від фордевинда до бейдевінда. Відмітна особливість, що кріпиться він на окремому штазі.
Code Zero
Code Zero являє собою асиметричний спінакер, принцип дії якого більше схожий із генуєю. Парус був розроблений для ходіння в дуже слабкий вітер на курсі бейдевінд. Через те, що вітрило зроблено із композитних матеріалів, він коштує недешево, тому його рідко зустрінеш на чартерних човнах. Перевагу йому віддають професійні яхтсмени, що беруть участь у перегонах.
З яким вітрилом ходити — вирішувати капітану. Це залежить від кількості людей на борту й досвіду екіпажу, їхньої майстерності, напрямку руху й погодних умов. Головне, щоби яхтинг приносив задоволення. Хто любить швидкість і рух, виберуть гостріші курси й поставлять спінакер, адепти спокійної круїзної подорожі віддадуть перевагу генуї й релаксу. Так здорово, коли є з чого вибирати, а ще приємніше, коли і трохи розумієш, що саме!
НОВИНИ YR
ПЕРЕДПЛАТИТИ ЖУРНАЛ
Друкована версія + безкоштовна електронна версія
1 рік | 640.00 гривень |
2 роки | 1100.00 гривень |