Будинок у скелі. Острів Серіфос: від Циклопа до наших днів
Коли спрямовуєш яхту до відокремленої скелястої бухти грецького острова Серіфос, згадуєш знайомі з дитинства міфи і легенди Давньої Греції.
Сам Серіфос – це невеликий острів в Егейському морі, розташований в ланцюзі островів на заході Кіклади. Берегова лінія острова досить порізана, але на півдні є кілька бухт, в яких можна сховатися перечікуючи Мелтемі – сильний сухий північний вітер.
Гордість остров’ян – одноокий Циклоп Поліфем, ну і легендарний Одіссей, на додачу. На острові є мис Циклопа, з нього відкривається чудовий панорамний вид; трон Циклопа – гігантський стілець з великих каменів та … печера Циклопа, так-так, і тут теж є така. Саме в ній нібито був замкнений Одіссей і його товариші, полонені страшним Циклопом Полифемом.
У грецькій міфології Серіфос став притулком красуні Данаї і її сина Персея, легендарного переможця Горгони.
Мало що змінилося тут з тієї пори, коли Персей повернувся з головою Медузи і перетворив на камінь жителів цього острова. Туризм не дуже торкнувся Серіфос.
Але з’являються нові пам’ятки. Про одну з них і піде мова.
Можна і не помітити з моря, що на скелястому березі з’явилася нова триповерхова будівля. Проект отримав назву NCaved. Будинок в скелі не має зовнішньої форми. Це є щось вбудоване в схил – затишний притулок з видом на море, який спроектований з урахуванням різкого прибережного вітру. Рішення про те, що потрібно бурити схил замість того, щоб будувати будинок на землі, прийшло саме собою.
NCaved зроблен з бетону і каменю та має землистий відтінок. Внутрішні і зовнішні простори будинку складаються з вертикальних бордюрів. Це підсилює відчуття перспективи, адже погляд спостерігача мимоволі йде за лінію горизонту.
На відміну від міцних кам’яних стін, поперечні фасади легкі і скляні. Вони відкриті по всій довжині і забезпечують, якщо необхідно, циркуляцію повітря.
Архітектори пояснюють, що вони спробували «створити тривимірну «шахову дошку» з твердих тіл і пустот, яка може вміщати і одночасно ізолювати житлові частини». Ось чому NCaved не має реальної форми – це сукупність пов’язаних підземних просторів, серія обсягів, які вирізані з скельної породи.
Щоб відтворити шорсткість і фактуру землі при будівництві були використані різноманітні теплі кольори і матеріали. Камінь, бетон, дерево і метал були використані для створення грубих внутрішніх оболонок. Ця палітра плавно перетекла в інтер’єр, де гладкі матеріали поєднуються з кам’яними стінами.
Фронтальна засклена частина будинку дивиться на схід, а вікна, які розташовані в глибині будинку, відкривають доступ природного світла. Це допомагає наповнити підземний будинок сонцем і теплом. Бетонні сходи повторюють вигини скель.
Будинок поділено на три рівні: вітальня з басейном, спальні кімнати і нагорі гостьовий будинок. Перші два поверхи з’єднані внутрішніми «повітряними» сходами. Гостьовий будинок є незалежний – до нього веде масивна зовнішня лестница.
Деякі острови залишаються незмінними по своїй суті. Один з них – Серіфос. Це місце для тих, хто шукає щось що виходить за рамки звичайних модних курортів. Безперервний ланцюг скель, ландшафти, які змінюються в залежності від освітлення – це місце притягує, залишає спогади.
Оскільки Серіфос знаходиться між рядом інших островів, він ідеально підходить для поїздок з декількома зупинками; можна неквапливо переїжджати з одного острова на інший.
Серіфос часто додають в маршрути, коли подорожують по Кикладах на яхтах. Нова марина з водою і електрикою розташована в бухті Лівадія.
І наостанок, варто згадати, що будинки у скелях – це не нове, а добре забуте і незабуте, старе. На схилах Шкодовой гори Одеси все ще збереглися глибокі будови в скелях. Іноді їх називають «печерні будинки». А з’явилися вони кілька століть назад, коли козаки втекли з розореної Запорізької січі. Перші такі будинки з’явилися десь у 1775 році і заселяли їх каменотеси. Будинки, які були створені прямо всередині скелі, мали одну зовнішню стіну з вікнами і дверима. У будинках було кілька кімнат, піч з димоходом. Поверхня землі для таких будинків ставала дахом і, коли піч топили, можна було бачити, як струмені диму виходять прямо з землі.
НОВИНИ YR
ПЕРЕДПЛАТИТИ ЖУРНАЛ
Друкована версія + безкоштовна електронна версія
1 рік | 640.00 гривень |
2 роки | 1100.00 гривень |