Електрика, що завжди з собою
Сподіваємося, вам ніколи не доводилося опинятися в екстремальних ситуаціях з розрядженим телефоном? Наприклад, коли ви висадилися на відокремленому пляжі, день добігає кінця і потрібно повідомити, щоб човен повернулася за вами, а зв’язку більше немає … Або більш знайома ситуація: ви проводите весь день в справах, потрібно зателефонувати, але акумуляторна батарея ось- ось розрядиться? Кожен, хоча б раз, але опинявся в подібній ситуації. Наскільки б стало простіше жити, якби з’явилася можливість перетворювати тепло свого тіла в електрику?
Нещодавно сонячні батареї на борту яхти були чимось з області фантастики, а зараз кожен другий проект вже має такі панелями в тому чи іншому вигляді – на даху флайбріджа, інтегрованими в корпус або надбудову. У фантастичних фільмах про майбутнє можна побачити ще одну перспективну ідею: коли людське тіло використовується в якості біологічного акумулятора. Насправді, цієї енергії, навряд чи вистачить для потужних пристроїв, але для деяких повсякденних гаджетів, таких як мобільний телефон, фітнес-трекер або навушники – цілком достатньо.
Кільце у стилі Lego
Термоелектричний генератор (ТЕГ), який розробили в University of Colorado Boulder, може заряджати портативні електронні пристрої, використовуючи тепло людського тіла. За заявою розробників, новий пристрій генерує 1 Вт енергії з розрахунку на один сантиметр шкіри. Простіше кажучи, цього достатньо, для підзарядки, наприклад, фітнес-браслета. Якщо потрібно збільшити потужність пристрою, то на нього додаються «блоки» генератора. Саме тому розробка і отримала назву Lego: маленькі деталі, немов конструктор, збираються в один пристрій.
Крім того, генератор легко розтягується: його можна носити як кільце, браслет або інший аксесуар, який стикається з людською шкірою. Цікаво й те, що новий пристрій поводиться, як біологічна тканина: якщо ви випадково поламали його, то варто притиснути на декілька секунд пошкоджені краї один до одного і пристрій знову функціонує.
Електроткань
Уявіть, що ваша футболка або навіть купальник міг би заряджати телефон під час активного проведення часу. Думаєте це фантастика? А ось і ні, дослідники з Італійського та Малагского університетів розробили тканину, яка збирає енергію рухів людини. Цей міні-генератор здатний отримувати електроенергію за рахунок різниці температур тіла і навколишнього повітря. А футболка буде накопичувати цю енергію, і як тільки вам буде необхідно підзарядитися – все буде напоготові.
«Нульове» опалення
А ось в Швеції взялися за справу масштабно. Вже практично десять років там успішно функціонує проект, який використовує людей для … опалення будівель! На Центральному вокзалі Стокгольма встановили пристрій, який збирає тепле повітря від поїздів, що проходять і людей. Цей теплообмінник нагріває воду, яка подається по трубопроводу в офісну будівлю по сусідству. Такий підхід можна легко застосувати і в торгових центрах, і в супермаркетах, і напевно, в завантажених яхтових маринах!
Залишається додати, що вираз «рух – це життя», зовсім скоро може трансформуватися в «рух – це запорука енергії». Цілком можливо, що «епоха рухливості» стане приносити цілком відчутну користь. Звичайно, ще рано говорити про її використанні для руху електрокара або човни, а ось мати можливість терміново зарядити гаджет – вже не за горами.
НОВИНИ YR
ПЕРЕДПЛАТИТИ ЖУРНАЛ
Друкована версія + безкоштовна електронна версія
1 рік | 640.00 гривень |
2 роки | 1100.00 гривень |