Небесне око: найбільший в світі телескоп FAST
Змагання Китаю за лідерство в області «ноу-хау» технологій призвело до того, що в ці сфери вкладаються колосальні кошти і зусилля. Серйозність намірів і масштаб амбіцій Пекіна показово демонструє побудований Китаєм найбільший в світі радіотелескоп FAST telescope. У нього вкладено більше мільярда юанів, розмір «чаші» становить 500 метрів, а сам телескоп вже встигли прозвати «небесним оком Китаю». Сферичний телескоп FAST – єдиний такий телескоп в світі. Тепер єдиний! Справа в тому, що FAST не став би таким винятковим, якби не те, що сталося в Пуерто-Ріко Випадкове нещастя.
Нещасний випадок
У грудні 2020 го року легендарний телескоп в Пуерто-Ріко буквально в лічені хвилини перетворився на купу каміння і металоконструкцій! Він пропрацював 57 років, прославився завдяки фільмам про Джеймса Бонда і був відкритий для туристів як пам’ятка. Але в один момент опорні вежі не витримали платформу вагою 900 тонн, і вона звалилася на 300-метрову чашу рефлектора, назавжди поховавши можливість відновити телескоп для вивчення космосу. Саме телескоп в обсерваторії Аресібо був прототипом телескопа FAST.
Як це працює
Процес реалізації такого амбітного проекту, як FAST, почався в Китаї у 2011 році. Вже 2020-го телескоп офіційно ввели в експлуатацію, але, фактично, працював він з 2016-го. FAST знаходиться в Пінтане в провінції Гуйчжоу.
Спеціалізація FAST в тому, що за допомогою вивчення пульсарів – зірок, що завершили свій шлях еволюції та надшвидко обертаються, телескоп може дати відповідь на безліч питань щодо таємниць світобудови. Він в три рази більш чутливий, ніж його попередники. Не зупинило Китай і те, що для установки гігантського «ока» довелося переселити тисячі людей, щоб звільнити місце під обсерваторію. Чаша телескопа настільки велика, що її можна порівняти з площею 30-ти футбольних полів, а сам об’єкт в радіусі двох з половиною кілометрів – це зона «радіомовчання», де під суворою забороною мобільні телефони і комп’ютери.
Приманка для вчених і пропозиція «з царського плеча»
Китай швидко нарощує свою наукову репутацію, одночасно доводячи, що він не відстає в інноваціях. Цілий рік після введення в експлуатацію телескопа FAST до нього мали доступ лише китайські вчені. Цього часу було достатньо, щоб «підігріти» увагу світової наукової громадськості і довести градус очікування до потрібної кондиції.
Вже на початку 2021 року Китай оголосив: приймає заявки від вчених з усього світу, які бажають провести спостереження на телескопі FAST. І від охочих відбою немає, так як всім ясно: дані, що збираються FAST, можуть відкрити ті таємниці зародження Всесвіту, які до сих пір залишалися поза досяжністю іншими інструментами спостереження. І поки альтернативи китайському телескопу в цьому немає.
НОВИНИ YR
ПЕРЕДПЛАТИТИ ЖУРНАЛ
Друкована версія + безкоштовна електронна версія
1 рік | 640.00 гривень |
2 роки | 1100.00 гривень |