Нова ера енергопостачання на яхтах

Поділитися:

Що потрібно щоб прогулянка або подорож на яхті або круїзері гарантувала затишок і спокій і не тільки під берегом, а й далеко від берега, крім гарної погоди?

Це звичні для домашнього комфорту електроприлади: ТВ, електрична плита, мікрохвильова піч, кондиціонер, водонагрівач і багато іншого.

Звичайно виникає питання їх енергопостачання, для цього раніш на плавзасобах встановлювали генератори в моторному відсіку. Вони вимагали і системи вентиляції, і додаткового бака, і паливопроводів, і вихлопної системи, яка до речі трохи викидала і диму, і масла, як раз в той момент, коли в повній тиші і кристально чистій воді ви вирішили відпочити. А на яхті або круїзері з підвісними моторами, де фактично відсутнє машинне відділення використання генератора взагалі перетворювалося в складну і витратну інженерну задачу.

На зміну «пихкаючій машині» приходять альтернативні і надійні джерела енергії, літієві акумулятори з інверторами і сонячними батареями для їх підзарядки в круїзі.

Літієві (Li-Ion) акумулятори однозначно дорожче свинцево-кислотних, але працюють вони краще, служать довше, компактні і менше важать. При цьому, електронна система управління «battery management system» (BMS) об’єднує кілька основних компонентів батареї і забезпечує, як правило, в п’ять, а то і в шість разів більше циклів розряду-заряду за свій термін служби. Через низький внутрішній опір літієві батареї можуть витримувати більший струм зарядки, тим самим значно скорочуючи час, необхідний для відновлення їх ємності.

Ціни на літій-іонні акумулятори у відношенні до ємності продовжують падати і, хоча, на початковому етапі їх установка здається дорогим вкладом, трохи дорожче вартості звичайного генератора, але це з лишком компенсується збільшеним терміном служби і відсутністю регламентного сервісного обслуговування.

Якщо раніше яхта споживала багато електроенергії на банальне освітлення, то сьогодні, завдяки LED, воно зменшилася в рази і дозволило віддати «навантаження« на інші комфортні потреби, знизивши при цьому енергоспоживання. Стане можливо брати з собою обладнання більшої місткості – кавоварку, морозильник, установки для очищення води, компресори для дайвінгу.

Управління батареєю є ключовим моментом при установці. Пульт з призначеним для користувача інтерфейсом забезпечує легкий доступ до важливих даних і дозволяє віддалено усувати несправності.

Якщо на борту яхти є «Потужнострумова техніка», наприклад, лебідка, підрулюючий пристрій, електрична плита, водонагрівач і чайник, важливо знати максимальні параметри їх розряду, так як у літій-іонних акумуляторів вона строго обмежена.

Так як небезпечним є як перенапруга – «перезарядка», так і недонапруга – «перерозрядження» окремих осередків, а так само їх перегрів і перегрів всієї батареї, то для контролю рівня напруги батарей встановлюється інтелектуальна система їх управління (BMS).

Про ризик загоряння літієвих батарей варто сказати окремо. У них, як правило, використовується горючий електроліт, а на борту яхти або човна умови заряду і експлуатації акумуляторів часто далекі від ідеальних. І якщо тепловий розгін свинцевих батарей можна зупинити, припинивши подачу струму, то для літієвих це не працює, палаючий акумулятор дуже важко загасити.

Приймаючи рішення про встановлення літій-іонної системи самостійно на власному судні, рекомендуємо звернутися до професіоналів – хочаб на етапі планування. Головне завдання фахівця – підтвердити безпечність продукту. Випадок, коли причиною теплового розгону став кабель з перезавантаженням по току вже став класикою, як і «поведінка» BMS, яка викликала перенапруження в бортовій мережі, відключивши екстрено батарею і залишивши човен повністю без електрики.

Щоб знизити подібні ризики на борту, необхідно монтувати батареї  в негорючі корпуси, грамотно розміщувати, забезпечуючи рекомендований температурний режим, і обладнати адекватні системи пожежогасіння.

Що до підзарядки батарей, то сонячна енергія швидко стає популярним і економічним методом на човнах і яхтах. Сучасні сонячні батареї мають високу ефективність і літієві акумулятори максимально використовують їх потужність.

Фотоелектричний або сонячний «елемент», який дозволяє сонячній батареї генерувати енергію, зроблений з кристалів кремнію. За своїм складом, він може бути монокристалічним (складається з одного великого шматка кристала), або полікристалічний (розсип дрібних). Сонячна батарея містить кілька таких кремнієвих осередків (зазвичай від 36 до 40), вони з’єднані послідовно: чим більше осередків, тим більше потужність.

Розраховуючи параметри комплекту сонячних батарей для вашого судна важливо реально оцінювати яку фактичну потужності ви будете отримувати від кожної панелі і додати ймовірність затінення від 60% до 80% до пікової потужності при установці. Наприклад, 50-ватна панель з номінальною напругою 17 вольт забезпечує струм 2,94 ампера.

Якщо планове споживання для зарядки акумуляторів близько 30 ампер, то в середньому будуть потрібні сонячні панелі на 700-800 Вт з урахуванням температури повітря і ККД.

Зрештою, сонце і дощ не в нашій владі, тому, вибираючи панелі варто враховувати, що жорсткі панелі з монокристаличними осередками ефективніше, ніж напівгнучкі панелі з полікристалічними осередками.

Для роботи сонячних батарей яхти, крім самих панелей, потрібен контролер заряду – пристрій, який регулює заряд акумуляторної батареї і відключає сонячну панель, якщо вона заряджена або переходить в режим підтримки заряду.

Отже, хороша новина для нас полягає в тому, що сонячна енергія з кожним днем ​​стає все дешевше. І хоча за рахунок масового виробництва вартість сонячних панелей за останнє десятиліття різко знизилася, але, як і у випадку з більшістю «морських» товарів, сонячні батареї, спеціально призначені для човнів, коштують дорожче, ніж «побутові» панелі, через такий простий факт, що морське середовище складне і суворе.

НОВИНИ YR

Японська компанія Toyota презентувала FT-Me – компактний, але просторий електричний автомобіль завдовжки менше 2,5 метрів. Новинка є продовженням концепції Smart та Toyota iQ, але виконана у сучасній стилістиці. Дизайнери вирішили обіграти класичне протистояння чорного та білого кольорів, а яскраво сині деталі додали грайливих акцентів. FT-Me досить мобільний і пропонує опції, що настроюються як для новачків

Feadship оголосила про чергову визначну подію: проект 714, справжня джентльменська яхта, виходить з ангару на заводі в Аалсмеєрі. Це вражаюче судно довжиною 79,95 метра готове до остаточного оснащення та ходових випробувань, створюючи основу для виняткового поповнення флоту Feadship. Дизайн екстер’єру Project 714 розроблено компанією RWD. Її скульптурні вигини та разючий синій корпус відображають суть вишуканості

Нідерландський виробник Stellantis розробив свою першу систему автономного керування STLA AutoDrive. Вона пропонує можливості автопілота без допомоги рук та очей на швидкості до 60 км/год. STLA AutoDrive буде отримувати оновлення через хмарне сховище і працювати з даними в реальному часі. Також компанія заявляє, що система відповідає місцевим законам і нормативним вимогам. Хоча у більшості країн

У галереї сучасного мистецтва Deodato Arte на вулиці Via Nerino 2 у Мілані відкрився перший бутік легендарного яхтового бренду Riva. Вибір простору для першого бутіка Riva невипадковий: Deodato Arte – одна з провідних італійських галерей поп-арту та вуличного мистецтва, серед резидентів якої такі відомі міжнародні художники як Бенксі, Джефф Кунс, Тьєррі Гетта (також відомий як

Ferretti Yachts поділилася інформацією про майбутнє поповнення в класичній лінійці флайбриджних яхт – Ferretti Yachts 800. Її будівництво вже ведеться на верфі в Каттоліці. Творці обіцяють, що завдяки оптимізованому простору та ретельно продуманому плануванню яхта запропонує майбутньому власнику «неперевершений комфорт та чудовий спосіб життя на борту». Дизайнери та інженери об’єднали зусилля, щоб створити яхту, яка

Oceanco завжди позиціонувала себе як верф, здатна братися за проекти, які інші вважають за неможливі. Вона будує тільки кастомні яхти, що створюются з нуля для конкретного власника, а в рамках концепції Beyond Custom представляє найнезвичні дизайни, спеціально розроблені для тих, хто мріє про визначну яхту, несхожу на все, що є на ринку. Таким став і

Німецька студія Structurelab Architects представила концепцію інноваційної модульної марини, розробленої для Каланк де Сорміу, однієї з найбільших заток на півдні Франції. Плавуча конструкція площею 400 квадратних метрів під назвою Lotus Marina складається з кількох  модулів, які можуть використовуватися як готельні номери, комерційні приміщення або відкриті майданчиків. Відкритий ресторан біля кромки води стане головним місцем тяжіння

Ця нова модель є продовженням успішної лінійки wallytender, але з безліччю покращень, які роблять її ще більш потужною та функціональною. Довжина лодки 14,86 метра і відкрита палуба на всю ширину корпусу 4,39 м з просторим кокпітом і мінімалістичним інтер’єром, який підкреслює технологічність і стиль. У комплектацію входять складні фальшборти, що розширюють платформу для купання, ідеальну

Американська корпорація Textron Systems оголосила про випуск сімейства багатоцільових автономних морських надводних суден Tsunami, створених для Міністерства оборони США та його союзників. Про це йдеться у пресрелізі компанії. Textron описує дрони Tsunami як недороге, швидко розгортаюче рішення, яке об’єднує більш ніж 60-річний досвід компанії в галузі багатопрофільних автономних транспортних засобів з можливостями комерційної суднобудівної галузі

УСІ НОВИНИ

ПЕРЕДПЛАТИТИ ЖУРНАЛ

yachtreview magazine buy

Друкована версія + безкоштовна електронна версія

1 рік 640.00 гривень
2 роки 1100.00 гривень
ПЕРЕДПЛАТИТИ

ОНЛАЙН ПЕРЕДПЛАТА НА РІК

300.00 гривень

ПЕРЕДПЛАТИТИ