Підключення мозку людини до комп’ютеру. Нейрочіп від Ілона Маска
Найбільш амбітний проект Ілона Маска не стосується космосу, супутників, Тесли чи Марсу, а…електронному нейрочипу. Можливо, зовсім скоро ми зможемо керувати яхтою або автомобілем тільки силою думки. Ідея пов’язати людський мозок і комп’ютер вже не здається науковою фантастикою – для цього в кору головного мозку буде імплантовано інтерфейс розміром з монету. Електронний чіп Neuralink, підключений до нейронів мозку, зможе передавати сигнали через Bluetooth на комп’ютер або смартфон.
Машину, яка зчитує мозкову діяльність, створив німець Ганс Бергер ще у 1929 році. Винайдена ним енцефалограма, хоча й зі значними поліпшеннями, використовується лікарями досі. Тому факт зчитування мозкової діяльності не викликає подиву.
Neuralink – це в цілому близько 1500 «тонких, як нейрон» ниток з електродами та спеціальний робот, який «зшиває» ці нитки між кровоносними судинами на поверхні мозку. Нова технологія дозволяє зчитувати інформацію з мозку, зберігаючи її, точніше «записуючи». Кінцевою метою цього грандіозного починання, за словами Маска, є оновлена людина, точніше симбіоз людського та штучного інтелекту.Теоретично, Neuralink може допомогти паралізованим пацієнтам відновити чутливість, і за допомогою мозку вони зможуть контролювати нейропротези.
Автори Neuralink ще багато чого мають з’ясувати та вдосконалити. Досі незрозуміло, наскільки стійким буде датчик у руйнівних умовах людського тіла, оскільки всі сучасні імплантати мозку працюють протягом обмеженого періоду часу, після чого вони виходять з ладу. Чи зможе пристрій, який зараз приєднується лише до 1000 нейронів, поширити свою активність на всі 80 мільярдів, які є у людському мозку.
Залишається невирішеною тема про те, як Neuralink допоможе подолати безсоння, депресію та десятки інших неврологічних розладів, згаданих Маском, оскільки науці досі невідомі електрохімічні процеси, які їх викликають. Однак не всі експерти сходяться на думці, що цього можна досягти в найближчому майбутньому. Діяльність мозку людини є настільки складним процесом, що навіть використовуючи найсучасніші технології, людство осягнуло лише незначну його частину. Neuralink може знайти спосіб зчитування мозкових сигналів, прискорюючи дослідження в цій галузі. Однак зрозуміти ці сигнали незрівнянно складніше, а маніпулювати ними може бути ще складніше.
Ілон Маск вважає, що в майбутньому машини та люди стануть єдиним цілим. Крім переваг, ще не цілком зрозумілих, саме людині доведеться вирішувати питання та проблеми етичного характеру. Наприклад, у випадку успішного створення доступного, ефективного та комерційно успішного чіпу Neuralink, компанія Маска отримає доступ до безпрецедентно великої кількості особистої інформації. Хто її буде використовувати та яким чином?
Neuralink може широко використовуватися у військовій галузі. Ще у 2015 році людина із усіма паралізованими кінцівками змогла кирувати літаком в авіаційному симуляторі за допомогою пристрою, підключеного до його мозку. Пентагон замовив дослідження, яке показало, що реально дистанційно керувати дроном за допомогою сили розуму.
Якщо ми зв’яжемо людський мозок із комп’ютером, чи принесе це щастя, про яке мріє Маск? Про хакерів, злом інтерфейсу та проникнення безпосередньо в мозок навіть не хочеться думати. Чи можна змінити людину за допомогою передових технологій? Трансгуманісти вважають, що логічним наступним кроком у розвитку цивілізації буде використання технологічного прогресу для поліпшення властивостей виду та створення постлюдини. Фрідріх Ніцше якось сказав, що якщо людина еволюціонувала від мавп, то від людини повинна еволюціонувати надлюдина.
НОВИНИ YR
ПЕРЕДПЛАТИТИ ЖУРНАЛ
Друкована версія + безкоштовна електронна версія
1 рік | 640.00 гривень |
2 роки | 1100.00 гривень |