Слонів підрахували з космосу за допомогою супутників та штучного інтелекту
Часто говорять про пам’ятки, які можна «побачити з космосу», від пірамід до Великої Китайської стіни. А як щодо чогось набагато меншого, наприклад слонів? Їх теж можна виявити за допомогою супутників і алгоритму, навченого на пошук.
Супутникові знімки давно використовуються для підрахунку диких тварин. Але точні результати були отримані лише в тому випадку, якщо зображення тварини на фотографії різко контрастує з ландшафтом та навколишнім середовищем. До цього часу жодне дослідження не змогло виявити тварин серед лісів або пасовищ.
Африканські слони – це перші тварини, яких успішно вдалося порахувати з космосу, в той час коли вони пересувалися складним, неоднорідним ландшафтом, включаючи пасовища та частково вкриті савани. У новому дослідженні була використана модель понад точної нейронної мережі, яку «тренували» на автоматичне виявлення та підрахунок африканських слонів. Нейросеть використовувала зображення, які були зроблені з високою роздільною здатністю на висоті 600 кілометрів над поверхнею Землі за допомогою супутників Maxar (Worldview 3 і Worldview 4). Сірі «краплі» на фоні зелених плям лісу, при уважному «розгляді» алгоритмом, виявлялися слонами, які блукали серед дерев.
Зазвичай підрахунок та контроль африканських слонів роблять літаків, що летять низько. Це витратна справа та вона займає багато годин. Нова техніка зйомки дозволяє за лічені хвилини відсканувати великі площі до 5000 км², усуваючи ризик подвійного підрахунку. Потім, комп’ютерні алгоритми машинного навчання проаналізували ці зображення і виділили слонів зі складного фону-ландшафту. Хоча це нове дослідження все ще є приватним доказом концепції, воно загалом, може бути застосовано в роботі.
За даними Всесвітнього фонду дикої природи, у світі залишилося лише 415 000 африканських слонів через браконьєрство та вимирання. За останнє століття їх населення різко скоротилося. Для збереження виду необхідно проводити точний моніторинг, важливо знати, де знаходяться тварини і скільки їх є.
Алгоритм підрахунку і розпізнавання слонів з космосу був створений доктором Ольгою Ісупової, вченим з Університету Бата (Великобританія): «Ми просто показуємо машині приклади і говоримо:«Це слон, це не слон». Вона ж вчиться розпізнавати дрібні деталі, невловимі неозброєним оком. Роздільна здатність супутникових знімків зростає кожні два роки, і з кожним збільшенням можна буде бачити більш дрібні деталі». У міру поліпшення супутникових зображень і інші більш дрібні види незабаром можуть бути враховані з космосу.
НОВИНИ YR
ПЕРЕДПЛАТИТИ ЖУРНАЛ
Друкована версія + безкоштовна електронна версія
1 рік | 640.00 гривень |
2 роки | 1100.00 гривень |