У владі припливу

Поділитися:

Океан – потужна сила зі своїми правилами і законами. Несподіваний прилив не тільки може перешкодити відпочинку, але і представляє реальну загрозу, як для людини, так і для тих, хто опинився на борту яхти не в тому місці і не в той час!

Безумовно, кожен з нас пам’ятає зі шкільних підручників, що приплив – це підвищення рівня води в океані, та й ще в 1687 році Ісаак Ньютон з’ясував, що це явище викликане гравітаційними силами Місяця, Сонця і Землі. Тому для тих, хто збирається на яхтову прогулянку варто знати деякі важливі особливості. Наприклад, в прибережних районах кожні 24 години і 50 хвилин відбувається два припливи і два відливи, а їх час та пік залежать від вітру і атмосферного тиску.

Припливи при виходах-заходах в марини

Вочевидь, що для будь-якого місця на узбережжі існують дані про припливи і відливи. Більшість з них включають в себе три основних параметри: дату, час і висоту припливу. Також в таких таблицях може бути відображена інформація про швидкість і напрямок приливних течій, які мають вирішальне значення.

Важливою частиною читання таблиці припливів і відливів є визначення датума карти. Простіше кажучи – це середнє значення припливів і відливів. На діаграмах припливів відзначається глибина води в даний момент часу, а щоб отримати середнє значення висоти припливів, потрібно враховувати додаткові дані з таблиць. Як правило, там можна знайти дані про найнижчі припливи, коли вони не опускаються нижче цієї точки.

Вся ця інформація також допомагає орієнтуватися і при вході-виході з марини. Наприклад, можна зіткнутися з ситуацією, коли вода почне йти і човен може нахилитися на один борт. Небезпечні ситуації виникають і при проходженні під лініями електропередач. Якщо це вітрильна яхта, то ви, як правило, знаєте висоту щогли, але ще життєво важливо мати інформацію про висоту припливу, з якою швидкістю прибуває вода і коли вона спаде.

Ну і найпоширеніша ситуація, коли приплив може неприємно вплинути на яхтинг, – це низька вода на вході в марину. Шлюзи, якими обладнують приливні зони марини, затримують таку кількість води, щоб судно спокійно могло стояти пришвартованим. При цьому увійти в марину або вийти з неї у такий момент неможливо через ризик сісти на мілину або на оголилені рифи.

Приливні чудеса природи

Варто згадати про таке поняття, як приливна хвиля. Вона виникає уздовж узбережжя, в гирлах і вузьких затоках, де річка впадає в океан. Саме така «хвиля» відповідальна за найвищі припливи в світі, а це явище можна спостерігати в Канаді.
Затока Фанді – диво природи! Це мимоволі відчуваєш, гуляючи по дну океану, як тільки вода відступає! Припливи в цій прибережній зоні досягають 16 метрів – це практично висота 5-поверхового будинку, а рівень води тут піднімається кожну годину в середньому на вісім метрів. Не передати весь спектр емоцій, коли знаходишся в човні і відчуваєш, що вода навколо не просто прибуває, вона «зростає». Всього кілька годин тому гігантські камені височіли над пляжем, але ось вони вже пішли частково під воду і до них можна підпливти і здивуватися їх природного шліфовці.

В один ряд з Фанді можна поставити ще одну затоку – Унгава. Вона розташована на південь від Гудзонової протоки і оточена невеликими островами і бухтами. Незважаючи на те, що найглибше місце затоки всього 150 метрів, навесні в гирлі річки Ліф вода піднімається на цілих 17 метрів. Клімат в цій частині дуже суворий – з жовтня по липень Унгава покрита льодами. Часто можна спостерігати, як на плавучих крижинах з Гудзонової протоки до західного узбережжя затоки мігрують білі ведмеді і моржі.

Атлантичне узбережжя Франції – ще одна зона дуже високих припливів. На кордоні Нормандії і Бретані знаходиться бухта Мон-Сен-Мішель, яка під час припливу майже повністю перетворюється на острів. А замок з однойменною назвою надає відчуття нереальності того, що відбувається. Його фантастичний силует височіє над водою, створюючи відчуття, ніби абатство літає над водою.

У ритмі припливів уже яке століття живе місто Сен-Мало в Бретані, де перепад води становить цілих 17 метрів. Припливи посилюються в повний і новий місяць. Вода тут фактично перебуває зі швидкістю людського кроку.

Приливну течію, неймовірно красиву та потужну, можна побачити на півночі Норвегії в протоці Сальтстраумен. Це місце за Полярним колом добре відомо дайверам та рибалкам. Вода тут піднімається у середньому на 2.5-3 метра – не так сильно, як в інших точках світу. Але унікальність цього місця в тому, що фіорди тут розділяються островами, а перепади рівня між морем утворює вири великого діаметра – до 12 метрів.


Варто не забувати, що припливи представляють величезну небезпеку, особливо якщо зустріч з ними застала зненацька. Але якщо вміло використовувати знання про них, можна насолодитися неймовірним видовищем.

НОВИНИ YR

Новий винахід може працювати і вдень, і вночі, незалежно від того, хмарно або сонячно — це «квітка-турбіна», що генерує енергію. Такі турбіни можна розмістити як у міських умовах, так і у приватному будинку. Він здатний виробляти безкоштовну електрику 365 днів на рік. Ці вітряні турбіни у формі тюльпану є новим типом турбін, які є альтернативою

Уявіть собі відчуття невагомості, коли ви без зусиль ковзаєте у воді. Британська компанія CudaJet представила пристрій, який дозволить це відчути – і це реактивний ранець. Одягнувши його як рюкзак, дайвер зможе розвинути швидкість до трьох метрів за секунду, і перебувати в русі до 40 хвилин. Зазвичай реактивними ранцями називають персональні літальні апарати, що піднімають людину

Спортивний автомобіль, який натисканням лише однієї кнопки перетворюється на літак уже не фантастика, а реальність. Switchblade стає революційним видом транспорту, який обіцяє поєднати гострі відчуття від водіння з ефективністю польоту. Samson Sky Switchblade офіційно запущено в експлуатацію. У міжнародному аеропорту Грант-Кантрі в Мозес-Лейк, штат Вашингтон, Switchblade здійснив свій перший політ, досягнувши висоти 150 м і

Компанія Searider, що спеціалізується на електроспорті, на виставці boot Düsseldorf представила свою оригінальну новинку – Searacer. Конструктори змогли поєднати в цій футуристичній водній машині різке і маневрене управління з миттєвим прискоренням електричного водного мотоцикла.Головною особливістю нового гідроциклу є його вага. Вона практично втричі менша, ніж у більшості подібних водних «іграшок». Виробникам вдалося модернізувати конструкцію і

Повністю новий Pershing GTX80 — ще один проєкт в серії GTX. Це лінійка спортивних яхт, що поєднує в собі елегантність, просторі палуби та гострі відчуття, типові для Pershing. Серію очолює вражаючий 35-метровий Pershing GTX116, випущений у 2023 році. Це гідний 80-футовий шедевр елегантної інженерної думки з потрясаючою продуктивністю, забезпечують двигуни, загальною потужністю 3000 л.с. Унікальна

Виставка Dusseldorf Boat Show – захід більше іміджевий, чим розважальний. Сюди приїздять представники найбільших світових верфей, тут представлені нові яхти, тут можна побачити вражаючі технології, інноваційні матеріали та покриття. Знайдеться місце і всім можливим аксесуарам для лодок, активного спорту на морі і подорожей. Типові відвідувачі виставки – серйозні люди, інженери, дизайнери, просто яхтсмени, яких цікавлять

Цього року в рамках яхт-шоу в Монако Ferretti Group відзначила 60-річчя CRN; бренда з незрівнянною історією вдосконалення, майстерності та інноваційного італійського виробництва. За 60 років існування CRN, компанія породила революцію в світі яхтинга своїми гострими ідеями та видатними досягненнями, які мали вплив не тільки тенденції стилю, але і на світоий ринок в цілому. CRN відзначила

Enata Group розробила військову версію свого 10-метрового катера на підводних крилах під назвою Foiler USV. Enata Marine, підрозділ міжнародної групи Enata Group, що спеціалізується на виробництві обладнання, розширює кордони в морській сфері. У 2018 році перша яхта Foiler, що літає, вразила індустрію своїм авангардним дизайном і W-подібним кілем. Виробники запропонували власникам приголомшливе поєднання спортивної керованості,

УСІ НОВИНИ

ПЕРЕДПЛАТИТИ ЖУРНАЛ

yachtreview magazine buy

Друкована версія + безкоштовна електронна версія

1 рік 640.00 гривень
2 роки 1100.00 гривень
ПЕРЕДПЛАТИТИ

ОНЛАЙН ПЕРЕДПЛАТА НА РІК

300.00 гривень

ПЕРЕДПЛАТИТИ