У владі припливу
Океан – потужна сила зі своїми правилами і законами. Несподіваний прилив не тільки може перешкодити відпочинку, але і представляє реальну загрозу, як для людини, так і для тих, хто опинився на борту яхти не в тому місці і не в той час!
Безумовно, кожен з нас пам’ятає зі шкільних підручників, що приплив – це підвищення рівня води в океані, та й ще в 1687 році Ісаак Ньютон з’ясував, що це явище викликане гравітаційними силами Місяця, Сонця і Землі. Тому для тих, хто збирається на яхтову прогулянку варто знати деякі важливі особливості. Наприклад, в прибережних районах кожні 24 години і 50 хвилин відбувається два припливи і два відливи, а їх час та пік залежать від вітру і атмосферного тиску.
Припливи при виходах-заходах в марини
Вочевидь, що для будь-якого місця на узбережжі існують дані про припливи і відливи. Більшість з них включають в себе три основних параметри: дату, час і висоту припливу. Також в таких таблицях може бути відображена інформація про швидкість і напрямок приливних течій, які мають вирішальне значення.
Важливою частиною читання таблиці припливів і відливів є визначення датума карти. Простіше кажучи – це середнє значення припливів і відливів. На діаграмах припливів відзначається глибина води в даний момент часу, а щоб отримати середнє значення висоти припливів, потрібно враховувати додаткові дані з таблиць. Як правило, там можна знайти дані про найнижчі припливи, коли вони не опускаються нижче цієї точки.
Вся ця інформація також допомагає орієнтуватися і при вході-виході з марини. Наприклад, можна зіткнутися з ситуацією, коли вода почне йти і човен може нахилитися на один борт. Небезпечні ситуації виникають і при проходженні під лініями електропередач. Якщо це вітрильна яхта, то ви, як правило, знаєте висоту щогли, але ще життєво важливо мати інформацію про висоту припливу, з якою швидкістю прибуває вода і коли вона спаде.
Ну і найпоширеніша ситуація, коли приплив може неприємно вплинути на яхтинг, – це низька вода на вході в марину. Шлюзи, якими обладнують приливні зони марини, затримують таку кількість води, щоб судно спокійно могло стояти пришвартованим. При цьому увійти в марину або вийти з неї у такий момент неможливо через ризик сісти на мілину або на оголилені рифи.
Приливні чудеса природи
Варто згадати про таке поняття, як приливна хвиля. Вона виникає уздовж узбережжя, в гирлах і вузьких затоках, де річка впадає в океан. Саме така «хвиля» відповідальна за найвищі припливи в світі, а це явище можна спостерігати в Канаді.
Затока Фанді – диво природи! Це мимоволі відчуваєш, гуляючи по дну океану, як тільки вода відступає! Припливи в цій прибережній зоні досягають 16 метрів – це практично висота 5-поверхового будинку, а рівень води тут піднімається кожну годину в середньому на вісім метрів. Не передати весь спектр емоцій, коли знаходишся в човні і відчуваєш, що вода навколо не просто прибуває, вона «зростає». Всього кілька годин тому гігантські камені височіли над пляжем, але ось вони вже пішли частково під воду і до них можна підпливти і здивуватися їх природного шліфовці.
В один ряд з Фанді можна поставити ще одну затоку – Унгава. Вона розташована на південь від Гудзонової протоки і оточена невеликими островами і бухтами. Незважаючи на те, що найглибше місце затоки всього 150 метрів, навесні в гирлі річки Ліф вода піднімається на цілих 17 метрів. Клімат в цій частині дуже суворий – з жовтня по липень Унгава покрита льодами. Часто можна спостерігати, як на плавучих крижинах з Гудзонової протоки до західного узбережжя затоки мігрують білі ведмеді і моржі.
Атлантичне узбережжя Франції – ще одна зона дуже високих припливів. На кордоні Нормандії і Бретані знаходиться бухта Мон-Сен-Мішель, яка під час припливу майже повністю перетворюється на острів. А замок з однойменною назвою надає відчуття нереальності того, що відбувається. Його фантастичний силует височіє над водою, створюючи відчуття, ніби абатство літає над водою.
У ритмі припливів уже яке століття живе місто Сен-Мало в Бретані, де перепад води становить цілих 17 метрів. Припливи посилюються в повний і новий місяць. Вода тут фактично перебуває зі швидкістю людського кроку.
Приливну течію, неймовірно красиву та потужну, можна побачити на півночі Норвегії в протоці Сальтстраумен. Це місце за Полярним колом добре відомо дайверам та рибалкам. Вода тут піднімається у середньому на 2.5-3 метра – не так сильно, як в інших точках світу. Але унікальність цього місця в тому, що фіорди тут розділяються островами, а перепади рівня між морем утворює вири великого діаметра – до 12 метрів.
Варто не забувати, що припливи представляють величезну небезпеку, особливо якщо зустріч з ними застала зненацька. Але якщо вміло використовувати знання про них, можна насолодитися неймовірним видовищем.
НОВИНИ YR
ПЕРЕДПЛАТИТИ ЖУРНАЛ
Друкована версія + безкоштовна електронна версія
1 рік | 640.00 гривень |
2 роки | 1100.00 гривень |