У реальному часі. Штучний інтелект пророкує цунамі
Миттєво передбачати цунамі, оцінювати ризики і наслідки, прогнозувати повені – все це може штучний інтелект, який створений за допомогою найшвидшого в світі суперкомп’ютера.
«Пам’ятай про землетрус. Відчувши землетрус, пам’ятай про цунамі. Побачивши цунамі, тікай на високий схил». Увічнений в камені вислів, часто можна зустріти на численних стелах японського узбережжя.
Коли в 2011 році цунамі обрушилося на східне узбережжя Японії, стандартна система попередження, яка складалася з буїв, оцінила розмір хвилі, що насувається всього в 3 метри. Насправді, смертоносний землетрус магнітудою 9 балів тоді викликав хвилю цунамі, висота якої в деяких місцях досягала 50 метрів.
Лабораторія Fujitsu Lab розробила систему прогнозування цунамі з використанням штучного інтелекту. Вчені з Японії використовували суперкомп’ютер Fugaku – найпотужніший комп’ютер у світі, який здатний обробляти мільярди даних в секунду.
Для навчання системи використовували дані про форму морських хвиль в момент землетрусу. Було прораховано 20 000 можливих сценаріїв розвитку цунамі. Згодом ІІ натренували передбачати цунамі в режимі, близькому до реального часу.
Тепер, у разі землетрусу, агентства з надання допомоги можуть зробити попереджувальні кроки для евакуації, якщо це необхідно. Дані про форму хвилі цунамі просто вводяться в систему. Це дозволяє прогнозувати масштаби затоплення, а також швидко отримувати детальний прогноз про можливі повені для конкретних районів.
До речі, навчена на надпотужному Fugaku, нова система прогнозування працює і на звичайних комп’ютерах, запускаючись за секунди. Це дозволить, без витрат і зволікань, швидко створити систему прогнозування повеней в реальному часі.
Систему ІІ протестували, створивши модель цунамі в Токійській затоці. Були отримані точні прогнози для різних сценаріїв цунамі, а сам процес розрахунку даних зайняв всього кілька секунд.
Японське прибережне місто зберігає притчу про те, як його мер, врятував жителів від смертельного удару хвилі цунамі. Відчувши землетрус, він зрозумів, що не встигне попередити людей на березі про небезпеку. Тоді він побіг наверх, де в зерносховищі лежав зібраний урожай рису і підпалив його. Люди, побачивши палаючі запаси, кинулися гасити пожежу і залишилися живі.
Створення цунамі в першу чергу пов’язують з сейсмічними рухами на дні, зсувами і обвалами (в тому числі і підводними), підводними вулканічними виверженнями.
Наближаючись до берега, швидкість цунамі падає, а висота хвилі збільшується. Цунамі рідко обрушується, його просування частіше нагадує швидкий приплив. Відстань, на яку хвиля затоплює сушу залежить від геометрії берега і сили цунамі.
Якщо ви подорожуєте там, де можливі цунамі дуже важливо підготуватися до них. Не панікувати, бути уважним до систем оповіщення і пам’ятати три ознаки цунамі, що насувається: тремтіння землі під ногами; вода, яка починає відступати; гучний рев, що доноситься з океану. Чим швидше ви підете від берега і вище підніметеся, тим краще.
Якщо ж ви перебуваєте на яхті в морі під час цунамі, то не варто поспішати в порт, хвилі не так відчутні на воді. І, навпаки, в марині, події можуть розвиватися непередбачувано. Щоб яхта не розбило о берег, якщо часу достатньо, краще піти в море, особливо якщо надійшли такі вказівки.
НОВИНИ YR
ПЕРЕДПЛАТИТИ ЖУРНАЛ
Друкована версія + безкоштовна електронна версія
1 рік | 640.00 гривень |
2 роки | 1100.00 гривень |