Що ж краще: «кішка» або цегла. Як вибрати якір для вашої яхти або катера
Багато хто планує вихід на воду, не особливо замислюючись, чи потрібен їм якір взагалі, а про тип розуміють одиниці. Але в міру накопичення досвіду стає ясно, що для безпеки і спокійного відпочинку потрібно вибрати якір в залежності від місць, де його доведеться кидати, а ще краще мати кілька якорів на борту, бажано різних типів.
Який же якір вибрати? Як безпечно ним користуватися в різних крейсерських умовах і на різних видах дна?
Щоб бути впевненим, що ваш човен в безпеці, поки ви відпочиваєте на борту або відійшли на тендері, необов’язково сподіватися тільки на причали. Запорукою спокою може стати правильна якірна стоянка. Якщо впевнено і правильно поставити якір, то будь-яка морська або річкова прогулянка принесе море задоволення.
Немає нічого гіршого, ніж некоректно встати на якорі, тим самим наражаючи на небезпеку не тільки свій човен, а й інші судна, які стоять на якорі поблизу. А якщо ще й сам якір не підходить для типу морського дна під вашим кілем, то висока ймовірність того, що човен буде волочити за собою цей якір, замість того, щоб мертво на ньому стояти. І це не дає спокою багатьом власникам плавзасобів, позбавляючи їх сну, спокійного відпочинку, а на великих розмірах яхт – і їх команду – нервових клітин. Але, як казав один з досвідчених яхтсменів Майкл Шеймус Кілдеа, мистецтво стати на якір – це не ракетобудування, цього легко навчитися, якщо знати основи.
Типи якорів
Вибір типу і розміру якорів і троса, як не банально, але залежить від типу і розміру вашого судна, а також від акваторії, в якій він використовується.
Якір Брюса – добре утримує досить велику вагу, простий у використанні, добре тримається в мулі, піску і камінні.
CQR або плуг – відмінна вантажопідйомність, ергономічно складається. Добре тримається в мулі і піску. Дуже популярний і надійний. Впевнено тримається навіть при кардинальних поворотах яхти.
Кобра – призначений для кам’янистого дна. Цей тип якоря має солідну утримуючу силу, але майже завжди дуже громіздкий.
Danforth – хороший якір-клин, його важко вирвати з мулистого дна. Але дає слабину, якщо вітер або течія змінюють напрямок, «ведучи» за собою човен.
Рибак – традиційний якір. Підходить для кам’янистого морського дна, але важкий і незручний. Не підходить для піску і мулистого дна.
Якір-кішка – дуже поширений тип допоміжних якорів і якорів для скелястого пористого дна. Для невеликих човнів кращим є складаний якір-кішка, що не займає багато місця.
Якір Матросова – відмінно утримує човен навіть у сильний шторм. Але через його «чіпкість», буває важко витягти його назад на борт.
Адміралтейський – один з найдавніших якорів, але зараз вже відходить у минуле і все частіше поповнює музейні експонати.
Нюанси та особливості вибору якоря
Вага якоря для невеликих човнів довжиною до 6-7 метрів і водотоннажністю до 1800 кг повинна розраховуватися з показника в середньому 100 кг водотоннажності яхти на 1 кг ваги самого якоря.
Незалежно від типу якоря, беріть максимальний варіант, який тільки зможе витримати кріпильне кільце на вашому човні і габарити місця для зберігання.
Більшість якорів добре тримаються в піску і на мулистому дні. Коли справа доходить до скелі, добре підійде старий добрий якір для рибалки, який іноді називають «якір яхтсмена» або якір-кішка. Його ж можна використовувати на сильно зарослому водоростями дні. Через його простоту і дешевизну в крайньому випадку можна просто обрізати фал, залишити застряглий якір на дні.
Всі сучасні похідні копії плугів (типу CQR / Manson) і когтьових якорів (типу Брюса) відмінно підходять для піску і мулу. Danforth з його великими лапами забезпечує хорошу фіксацію. Але його особливість в тому, що, якщо напрямок тяги змінюється на протилежний, цей якір більш схильний до висмикування.
Є ще один, не такий поширений, але іноді дуже корисний вид якоря – Flook. Цей якір має велику площу поверхні і призначений для «вильоту» з човна, щоб глибокого проникнути в піщані ґрунти. Пристрій автоматично приймає правильний кут на дні, позбавляючи моряків необхідності попередньо оцінювати параметри берегової лінії.
Порада від досвідчених яхтсменів: Не варто покладатися на рекомендації яхтсменів, які звикли «жити» в марині, і вважають поганою погодою хвилю в 2 бали і вітер 10 вузлів. Їх поради з приводу новомодних легких, «супер гачків-якорят» з космічної ери пропустіть повз вуха. У справжніх умовах плавання вони вам не допоможуть.
Ланцюг і канат
Щоб якір працював ефективно, тяга судна за якірний канат повинна бути паралельна морському дну, в іншому випадку якір вирветься з морського дна і буде тягнутися. Запобігти цьому «страшному сну» судновласника може наявність ланцюга. Ідеально, якщо замість якірного каната повністю буде якірний ланцюг. Але цей варіант годиться тільки при наявності якірної лебідки. Як варіант, використовують частину ланцюга, що лежить на дні, з’єднану з якорем, і вже до неї кріплять основну частину з м’якого каната, щоб зробити якірний комплект більш легким. Ще один важливий фактор – це ефект вигину ланцюга троса між човном і якорем.
Скільки якірного ланцюга або каната потрібно використовувати? Довжина залежить від глибини під кілем, а також погодних умов, висоти хвиль припливу. При постановці на якір в спокійних умовах з невеликим припливом або без припливу абсолютний мінімум для ланцюга вважається 3:1 глибини, а для каната 5:1. У легких і середніх умовах зазвичай приймається співвідношення 5:1 для ланцюга і 8:1 для каната, а при погіршенні умов – співвідношення 8:1 для ланцюга і 10:1 для каната. У приливних районах необхідно враховувати висоту підйому і спаду припливу.
Порада від професіоналів: Як приблизний орієнтир для вибору ланцюга правильного розміру для вашого човна, можна скористатися такими параметрами: 8-міліметрового ланцюга досить для човнів довжиною до 11 метрів, від 10 мм – для 13-метрових човнів, і 12 мм – якщо ваша яхта довша.
НОВИНИ YR
ПЕРЕДПЛАТИТИ ЖУРНАЛ
Друкована версія + безкоштовна електронна версія
1 рік | 640.00 гривень |
2 роки | 1100.00 гривень |