Яхтова лексика або свій серед своїх: часто використовувані терміни, які повинен знати кожен

Поділитися:

У світі яхтингу повно сленгу – іноді буває важко зрозуміти деякі терміни, що використовуються. Але знання базової термінології яхтингу – це ключ. Ключ до того, що допомагає відчути себе «своїм» в маринах, коли по ненароком кинутому слову можна впізнати новачка або «бувалого». Вивчення морського жаргону для багатьох є обрядом посвяти і по-справжньому відкриває світ тих, хто любить яхтинг. Пропонуємо вам розібратися в основній термінології, щоб відчувати себе впевнено на борту.

Порт або Старборт

Навіть якщо ви не суднобудівник в п’ятому поколінні, і поняття не маєте, як ваша яхта тримається на плаву, знати основні складові човна є справою честі справжнього моряка.

Для початку розберемося, де ліво, де право. У яхти теж є сторони. Порт – ліва сторона човна, якщо дивитися з корми, старборт – права. До речі, корма – це задня частина човна. Ходите ви палубою – верхньою поверхнею корпусу яхти.

Святая святих – це кіль – центральна структурна основа корпусу, що забезпечує поперечну стійкость.

На кожному човні – купа канатів і мотузок. Так, фалом називають мотузки, які використовуються для тягання за човном лижника або надувного банана, а кінцями, не лякайтеся, називають взагалі всі швартові канати.

Вуздечка – система, яка використовується для рівномірного розподілу навантаження якоря в двох точках. Вона діє як амортизатор і глушить стукіт якірного ланцюга. Ймовірно, що таке якір пояснювати не потрібно. Малоймовірно, що знайдеться той, хто не знає про цей спосіб «припаркування» яхти в тихій бухті, щоб пообідати.

Про те, що за бортом

Реальний вітер – сила і напрям вітру, що впливають на статичний об’єкт: тобто вітер, який буде відчувати човен, який не рухається. Він міряється або в м/сек або в вузлах або в балах за шкалою Боффо. Якщо 3-4, то майже добре, 5-6 вже не дуже, а 8 і вище, – як кажуть, треба «рвати кігті».

Осадка – це та мінімальна глибина води плюс ще трохи, необхідна для плавання вашого човна.

Ватерлінія – межа на яхті між морем і небом (з глибини навіть поверхню води здається високо).

Вузол – не тільки петля, яку ви зав’язуєте на кінці, а й одиниця виміру швидкості (рівна одній морській милі на годину). До речі, морська миля – це міра відстані по воді, що дорівнює 1852 метрам.

Навігація – мистецтво визначати (а іноді і планувати), де ви знаходитеся і куди збираєтеся. Щоб потім правильно пришвартуватися – тобто припаркувати яхту лагом до причалу (це означає бортом) або кормою.

Ріп-реп – штучно створена перешкода з каменів. Використовується для формування хвилеріза навколо прибережного маяка або вразливої гавані. Це не музичний жанр.

16 канал – це не перегляд улюблених телепередач, а канал зв’язку по морській рації, який повинен бути постійно ввімкнений.

Сподіваємося, ви провели апрейд свого яхтового сленгу. Не дарма він вважається одним з найскладніших – за деякими підрахунками в ньому понад 500 термінів, які дозволяють знайти спільну мову з командою. Але, будьте впевнені, у справжніх морських «вовків» рано чи пізно ця специфічна термінологія все одно стає другою натурою.

P.S. А ось для вітрильного спорту щоб стати «своїм» серед бувалих яхтсменів, необхідно вивчити правила, деякі умовності, вникнути в технічні деталі, розібратися в обладнанні, що, на перший погляд, здається непосильним завданням через неймовірну кількість незрозумілого сленгу і технічних термінів. Але пройшовши крізь весь цей лексичний хаос, ви відкриєте для себе прекрасний вид спорту, повний свободи, пригод і гострих відчуттів від відкритого моря.

 

НОВИНИ YR

Уявіть собі відчуття невагомості, коли ви без зусиль ковзаєте у воді. Британська компанія CudaJet представила пристрій, який дозволить це відчути – і це реактивний ранець. Одягнувши його як рюкзак, дайвер зможе розвинути швидкість до трьох метрів за секунду, і перебувати в русі до 40 хвилин. Зазвичай реактивними ранцями називають персональні літальні апарати, що піднімають людину

Спортивний автомобіль, який натисканням лише однієї кнопки перетворюється на літак уже не фантастика, а реальність. Switchblade стає революційним видом транспорту, який обіцяє поєднати гострі відчуття від водіння з ефективністю польоту. Samson Sky Switchblade офіційно запущено в експлуатацію. У міжнародному аеропорту Грант-Кантрі в Мозес-Лейк, штат Вашингтон, Switchblade здійснив свій перший політ, досягнувши висоти 150 м і

Компанія Searider, що спеціалізується на електроспорті, на виставці boot Düsseldorf представила свою оригінальну новинку – Searacer. Конструктори змогли поєднати в цій футуристичній водній машині різке і маневрене управління з миттєвим прискоренням електричного водного мотоцикла.Головною особливістю нового гідроциклу є його вага. Вона практично втричі менша, ніж у більшості подібних водних «іграшок». Виробникам вдалося модернізувати конструкцію і

Виставка Dusseldorf Boat Show – захід більше іміджевий, чим розважальний. Сюди приїздять представники найбільших світових верфей, тут представлені нові яхти, тут можна побачити вражаючі технології, інноваційні матеріали та покриття. Знайдеться місце і всім можливим аксесуарам для лодок, активного спорту на морі і подорожей. Типові відвідувачі виставки – серйозні люди, інженери, дизайнери, просто яхтсмени, яких цікавлять

Цього року в рамках яхт-шоу в Монако Ferretti Group відзначила 60-річчя CRN; бренда з незрівнянною історією вдосконалення, майстерності та інноваційного італійського виробництва. За 60 років існування CRN, компанія породила революцію в світі яхтинга своїми гострими ідеями та видатними досягненнями, які мали вплив не тільки тенденції стилю, але і на світоий ринок в цілому. CRN відзначила

Enata Group розробила військову версію свого 10-метрового катера на підводних крилах під назвою Foiler USV. Enata Marine, підрозділ міжнародної групи Enata Group, що спеціалізується на виробництві обладнання, розширює кордони в морській сфері. У 2018 році перша яхта Foiler, що літає, вразила індустрію своїм авангардним дизайном і W-подібним кілем. Виробники запропонували власникам приголомшливе поєднання спортивної керованості,

Вже понад 45 років, найбільше в Європі яхтове шоу щороку стає подією сезону. Протягом 6 днів, з 12 по 17 вересня, під сонцем Французької Рів’єри буде представлено понад 650 яхт усіх розмірів (від 5 до 50 метрів), а також новітнє морське обладнання, численні інновації та світові прем’єри. Цього року очікується понад 55 000 відвідувачів: професіоналів,

Відома італійська верф Riva доповнює лінійку флайбриджних яхт бренду, до якої входять Riva 90 Argo, Riva 102 Corsaro Super, Riva 110 Dolcevita і Riva 130 Bellissima.Перший човен нової серії флайбриджних яхт 25-метровий Riva 82′ Diva вже спущений на воду в італійській La Spezia. Проект 82′ Diva був розроблений Мауро Мікелі та Серджіо Беретта, засновниками Officina

УСІ НОВИНИ

ПЕРЕДПЛАТИТИ ЖУРНАЛ

yachtreview magazine buy

Друкована версія + безкоштовна електронна версія

1 рік 640.00 гривень
2 роки 1100.00 гривень
ПЕРЕДПЛАТИТИ

ОНЛАЙН ПЕРЕДПЛАТА НА РІК

300.00 гривень

ПЕРЕДПЛАТИТИ