TEARS OF THE SEA. Диво природи і перлинні ферми
«Сльози морів», «поцілунки морських дів», «дорогоцінності Нептуна» – як тільки не називали натуральні дорогоцінні камені, що створюють живі організми на дні моря. Нам же вони відомі як перлини.
Перли вважаються першим коштовним камінням, який людина стала вважати ознакою статусу, багатства. До того ж перлини не потребували обробки – все же зробила природа, вибравши ідеальну форму, колір і навіть кількість цінних «кульок» в одній раковині.
ДИКИЙ І КУЛЬТИВОВАНИЙ ЖЕМЧУГ
Принцип народження перлин виглядає приблизно так: коли в тіло молюска або в раковину потрапляє сторонній предмет, організм намагається якнайскоріше огорнути подразник особливою речовиною під назвою «накр». Його численні шари й утворюють перлину. У природі неможливо передбачити, якої форми буде коштовність, а симетрія – дуже рідкісне явище, тому дикі перли ідеально круглої форми цінуються найбільше. До речі, про види перлів: нині зустрічається декілька його різновидів, відрізнити які можуть тільки професіонали або істинні поціновувачі. Є так звані дикі перли, що утворюються в природі без втручання людини. Якщо розрізати перлинку, можна легко переконатися, що її основою стало стороннє тіло, яким іноді може бути навіть звичайна піщинка.
Наразі у світі заборонено видобування диких перлів, тому їм на зміну прийшли так звані культивовані перли. Обидва ці види вважаються натуральними перлами, однак різниця в тому, що дика перлинка дістається з мушлі, знайденої на морському дні. А от культивовані вирощують на підводних фермах, і це більше підконтрольний процес. Щоб отримати культивовані перлини, «ядра» штучно поміщаються в тіло молюсків – це процес, за який відповідає людина.
Та все ж не плутайте це зі штучними перлами, які створені з дешевих матеріалів, коли синтетичне ядро покривається сумішшю фарби і деяких хімічних речовин. Зазвичай такі намистини мають дефекти і нерівності, тому й не цінуються високо. Але є і так звані органічні перли Majorica – каміння, яке за своєю текстурою максимально схоже на натуральне. Процес створення такої перлини кропіткий, складний, адже ядро-кристал вкривається численними шарами перлинної есенції, а потім особливою ретельно полірується.
КОШТОВНІ ПЛАНТАЦІЇ
Перші перлинні ферми походять з Китаю, де цілі плантації створювали в ставках. А найкращими майстрами вважаються японці – саме вони колись почали культивувати перли, а також зайнялися виведенням нових сортів і видів. В ті часи дайвери збирали дикі устриці вручну, але їх кількість була невеликою, та й більшість з них були старими для створення перлів.
Саме тому спочатку з’явилося щось на кшталт лабораторій з вирощування устриць, а потім і перлинні ферми. Для їх створення здебільшого придатні теплі тропічні моря. Адже щоб виростити перли, вода, температура, джерело їжі й течія – все має бути ідеальним. Збереження довкілля на таких фермах – першочергове завдання, тому в роботі більшою мірою використовується ручна праця. Зовні такі плантації нагадують штучні острови, де до невеликих плотів прив’язані устричні садки або просто такі собі невеликі хатинки у воді. Щось подібне до бунгало на Мальдівах на серед райських пейзажів.
Дійсно, тут вся атмосфера казкова. Незабутні емоції можна отримати, якщо зайнятися сноркелінгом і побувати на такій перлинній фермі. Зануритися, помилуватися підводною красою, на власні очі побачити, як ростуть перли, і дістати свою устрицю – це неймовірні враження!
Взагалі, вирощування перлів відбувається у декілька етапів, що пов’язані між собою. Спочатку молюски підрощуються, що триває близько двох років, потім у раковину імплантується ядро-приманка, яке покликане стимулювати вироблення перламутру. На третьому етапі мушля перебуває у воді впродовж декількох років – її регулярно дістають і промивають, щоб не завелися бактерії або не розвинулися хвороби. Необхідно перевертати молюсків, щоб перлини формувалися рівномірно. А на останньому етапі раковини розкривають, дістають вироблені молюском перли. До речі, перлин у мушлі може бути декілька – різного розміру, форми і кольору! М’ясо молюсків придатне до вживання в їжу, а раковини можна перемолоти і використати перламутр для виробництва дешевших штучних перлів.
Досить тривалий і трудомісткий процес врешті-решт дарує народження дивовижних круглих перлин, які гідні прикрасити найкращі витвори ювелірного мистецтва.
НОВИНИ YR
ПЕРЕДПЛАТИТИ ЖУРНАЛ
Друкована версія + безкоштовна електронна версія
1 рік | 640.00 гривень |
2 роки | 1100.00 гривень |