Перетворюючи морську воду: скляний люк і енергія сонця
Чи безпечно пити морську воду? Звичайно ні, адже вона може бути смертельно небезпечна. А чи можна заповнити нестачу води, перетворюючи морську воду в питну? Можна, але найчастіше це вимагає значних вкладень і устаткування, особливо в великих масштабах. Тому завжди цікаво, коли з’являється рішення без зайвих витрат, а сам процес може стати доступним для будь-якого жителя в будь-якій точці планети.
Питна вода – ресурс дефіцитний, і не тільки в пустелі. З 70% води, яка покриває нашу планету, тільки 3% годяться для пиття, а частина, що залишилася – океанічні солоні води, які непридатні для вживання людиною. При цьому велика частина запасів зосереджена в льодовиках або захована глибоко під землею. Людині дістаються крихти, які можна добути з прісних водойм, а точніше літри – 1% доступної прісної води. Проблема посилюється тим, що вода ще й нерівномірно розподілена, тому нові технології отримання прісної води народжуються практично щодня.
Всі вони, так чи інакше, засновані на трьох основних методах опріснення: дистиляція, електричне опріснення і зворотний осмос. Дистиляція – метод найстаріший. Морська вода кип’ятиться, потім пара охолоджується і конденсується в прісну воду, залишаючи кристали солі в нагрітому посудині. При опріснення електрикою, ток переміщує іони через вибірково проникну мембрану, розділяючи молекули і несучи з собою сіль. До речі, виявилося, що цей метод ще й добре дезінфікує воду. При зворотного осмосу сіль виділяється з розчину, а вода видавлюється через опріснювальну мембрану.
Нове практичне і недороге рішення, яке використовує доступні ресурси, було відзначено премією Lexus Design Award 2021. Пристрій Solar Desalination Skylight розробив молодий дизайнер Генрі Глогау (Henry Glogau). Він спеціалізується на проектуванні в екстремальних умовах і досліджує глобальні проблеми, вирушаючи в тривалі експедиції. У нього народилася ідея «опріснювати вікна» – пристрою, який перетворює морську воду в джерело питної води, а з решти морської солі генерувати енергію, яку можна використовувати для освітлення. Це досить просте рішення для тих, хто відчуває труднощі з доступом до питної води як на суші, так і, наприклад, на борту яхти в нештатної ситуації.
Технологія сонячного опріснення використовує властивість морської води випаровуватися під дією ультрафіолетових променів. Протягом дня морська вода подається по трубці через скляний люк, який із зовнішнього боку має форму чаші, а сонячна енергія її дистилюють природним чином, розділяючи воду і сіль. Потім можна відкрити кран, який знаходиться біля основи світлового люка, щоб злити опріснену воду. Сольовий розчин, який залишився на поверхні люка, може генерувати електричний заряд, щоб живити нічне освітлення. «Опріснювати вікном» вже зацікавилися ті, хто планує перебувати в віддалених куточках світу тривалий час. Тим більше вона не вимагає ні витрат енергії ні великих вкладень.
Що додати, існує парадокс: на яхті – кругом вода, але не та. Для комфорту та автономності плавання, на борту човна не обійтися без систем опріснення морської води. Але ніколи не буде зайвим і додаткове джерело прісної води.
НОВИНИ YR
ПЕРЕДПЛАТИТИ ЖУРНАЛ
Друкована версія + безкоштовна електронна версія
1 рік | 640.00 гривень |
2 роки | 1100.00 гривень |