Перлинні ферми у відкритому морі
«Сльози морів», «поцілунки морських дів», «коштовності Нептуна» – як тільки не називають натуральні дорогоцінні камені, створювані живими організмами на дні моря, а більшості людей вони відомі як перлини.
Перли вважаються першим дорогоцінним камінням, яке людина стала вважати особливою ознакою багатства. До того ж, перлини не потрібно було обробляти – природа вже зробила все, обравши ідеальну форму, колір або кількість прекрасних цінних кульок в одній раковині.
Диво природи
Принцип утворення перлин в раковинах устриць простий: коли в тіло молюска або в раковину потрапляє чужорідний предмет, організм намагається якомога швидше огорнути подразник особливим речовиною під назвою «накр» – численні його шари і утворюють перлину. У природі неможливо передбачити, якої форми вийде коштовність, а симетрія – і зовсім рідкісне явище, тому дикий перл ідеально круглої форми цінується дорожче.
Дикі або культивовані перли?
До речі, про види перлів: зараз зустрічається кілька різновидів, відрізнити які під силу тільки професіоналам або істинним поціновувачам. Є натуральні перлини (дикі), що утворюються в природі без втручання людини; якщо розрізати перлинку, можна з легкістю переконатися, що її основою стало чужорідне тіло, іноді – навіть звичайна піщинка.
В даний час в світі заборонено видобуток диких перлів, тому її на зміну прийшли так звані культивовані перли, які отримують шляхом введення ядра в тіло молюска людиною. До слова, перші спроби культивувати перли робили в древніх Китаї і Японії, примудряючись впровадити в раковину навіть найдрібніші фігурки Будди з міді або свинцю. Перші перлинні ферми також походять із Китаю, де в ставках створювали цілі плантації по вирощуванню дорогоцінних устриць, а справжніми майстрами, які вміють виводити нові сорти і види, з тих пір вважаються японці.
Штучні перлини також нерідкі в наш час, але вони створені з дешевих матеріалів: синтетичне ядро покривається сумішшю фарби і деяких хімічних речовин. Як правило, такі намистини мають дефекти і нерівності, тому і цінуються низько. Але є і так звані органічні перли Majorica – створений за допомогою сучасних технологій камінь, який по своїй текстурі максимально схожий на натуральний. Процес створення такої перлини – кропіткий і складний, адже ядро-кристал покривається численними шарами перловою есенції, а потім полірується з особливою ретельністю.
Дорогоцінні плантації
І оскільки дикі перли вже ніде не купити, прекрасні скарби з раковин допомагає створювати людина. В теплих тропічних морях вже багато років працюють перлинні ферми, де перфекціонізм природи поєднується з дбайливим ставленням до неї. Зовні такі плантації нагадують штучні острови або космічні станції – невеликі плоти, до яких прив’язані численні устричні садки. Збереження навколишнього середовища на таких фермах – першочергове завдання, тому в роботі використовується максимально ручна праця. Але все це – у відкритому морі і не в промислових масштабах, що є оптимальним.
Вирощування перлів – це кілька взаємопов’язаних етапів. На самому початку відбувається підрощування молюсків, приблизно до двох років, потім в раковину імплантується ядро, яке покликане стимулювати вироблення перламутру. На третьому етапі раковини знаходяться у воді протягом декількох років, протягом яких їх регулярно дістають і промивають, щоб не завелися бактерії або не розвинулися хвороби. Перевертати молюсків також необхідно, щоб перлини утворювалися рівномірно, отримуючи правильну форму. А на останньому етапі раковини розкривають, дістають вироблені молюском перли (до речі, перлин може бути кілька, різного розміру, форми і кольору). М’ясо молюсків після йде в їжу, а раковини можна перемолоти і використовувати перламутр для виробництва більш дешевих штучних перлів.
Досить тривалий і трудомісткий процес врешті-решт увінчується прекрасними круглими перлинами, які гідні прикрасити кращі витвори ювелірного мистецтва.
НОВИНИ YR
ПЕРЕДПЛАТИТИ ЖУРНАЛ
Друкована версія + безкоштовна електронна версія
1 рік | 640.00 гривень |
2 роки | 1100.00 гривень |