Vendée Globe: регата на виживання
8 листопада 2020 року стартувала 9-я регата Vendée Globe. Це одиночна, безперервна, навколосвітня і, мабуть, найскладніша гонка в світі. Яхтсмени змагаються у відкритому океані на самоті, без зупинок і сторонньої допомоги на яхтах завдовжки всього 60 футів (18 метрів).
Як правило, регата проходить кожні чотири роки. Яхти виходять з французького містечка Ле-Сабль-д’Олон в регіоні Країна Луари, а маршрут лежить на південь через Атлантичний Океан, огинаючи відразу три знакових миса: Доброї Надії в Південній Африці, Люїнь в Австралії з боку Індійського океану і легендарний мис Горн в Чилі. Потім яхти тримають курс додому: через Атлантичний океан вони повертаються до Франції. В середньому вони проходять більш 25 тисяч морських миль.
Незважаючи на складність регати, число сміливців, охочих випробувати свої сили і можливості яхт, стає все більше. У гонці 2020/21 взяли участь як рекордне число учасників в цілому (33 спортсмена), так і рекордна кількість жінок – цього разу на авантюру зважилися шість спортсменок.
«Чудовий привід самоізолюватись в умовах світової пандемії», – могли б пожартувати ми. Але тут справа серйозна. Адже яхтсмени, крім управління яхтою, повинні самостійно справлятися з непередбаченими ситуаціями або поломками. В іншому випадку – вони сходять з дистанції. Цифри говорять самі за себе: з моменту заснування регати було проведено 8 змагань, в них брали участь 167 професійних яхтсменів, фінішував лише кожен другий. 78 учасників не змогли подолати дистанцію.
У поточній регаті вже 8 учасників зійшли з дистанції, серед них англієць Алекс Томсон, якому ще на старті регати передрікали перемогу, адже це його п’ята кругосвітка Vendeé Globe та ще й на новій гідрофойловой яхті Hugo Boss. Також завершила регату Саманта Девіс, яка вже показувала відмінний результат, а в регаті 2008/2009 року стала 4-й.
Не дивно, що регату прозвали «Еверестом парусного спорту». Навряд чи знайдеться більш складне, виснажливе, що вимагає надлюдських зусиль, змагання. І складність не тільки в непростих погодних умовах або тримісячному самоті. Спортсменам фактично потрібно займатися виживанням: керувати яхтою, розробляти стратегію, реагувати на погоду, ухилятися від айсбергів, танкерів або інших судів, ухилятися від плаваючого сміття, який теж може пошкодити яхту, а ось їсти і спати – лише зрідка.
До речі сон – найскладніша складова! Адже в таких умовах налаштувати вітрила, включити автопілот і проспати всю ніч – не варіант. Яхтсмени, як правило, виробляють свою систему сну, і найчастіше вони чергують 20 хвилин відпочинку з 20 хвилинами неспання.
У Vendée Globe беруть участь 18-метрові яхти класу IMOCA (International Monohull Open Class Association) «Open 60». Цей клас яхт не має фіксовану архітектуру і допускає будь-яку модифікацію, якщо вона не суперечить обмеженням класу. Основне нововведення останніх років – поява підводних крил (Фоїл), що дозволяє яхті практично парити над водою, збільшуючи максимальну швидкість.
В цьому році більше половини яхт – фойловие, і вони вже показали свою ефективність. Всі учасники на човнах без підводних крил сильно відстають від лідерів, перебуваючи в кінці турнірної таблиці. Досягати швидкості в 30 вузлів (56 км / год) дозволяє і велика площа вітрил – до 300 м2.
Передбачалося, що в цьому сезоні учасникам вдасться побити рекорд, встановлений Армель Ле Клеашем, який подолав дистанцію за 74 дня в сезоні 2016/2017. Але цього не сталося: на 74-й день лідер гонки знаходився в 2 тисячах милях від фінішу.
На сьогоднішній день гонка для деяких яхтсменів вже практично підходить до завершення. Трійка лідерів регати пройшла Азорські острови і направляється в сторону Франції. Їм вже вдалося подолати 28 тис. Морських миль.
Першим йде француз Шарлі Дален, який дебютував в Vendeé Globe, але непогано проявив себе в інших трансокеанських змаганнях на класі IMOCA. Йому фактично «дихають в спину» Луї Бартон і Борис Херманн – відстань між яхтами не більше 80 км. Всім трьом залишилося близько 500 миль до фінішу.
Передбачити, хто переможе – дуже складно. Як показує практика попередніх років, обставини можуть бути абсолютно непередбачуваними. У гонці 2016/17 року, наприклад, згаданий вище Алекс Томпсон йшов першим і втратив лідерство на підступах до мису Доброї Надії, коли яхта британця зіткнулася з якимось об’єктом і втратила правий фойл. Як складеться доля кожного з учасників, ми дізнаємося вже зовсім скоро.
НОВИНИ YR
ПЕРЕДПЛАТИТИ ЖУРНАЛ
Друкована версія + безкоштовна електронна версія
1 рік | 640.00 гривень |
2 роки | 1100.00 гривень |